پو شش دهی لوله های فولادی و بیتوسیل انامل

تاریخ انتشار :1395/01/16

بیتوسیل پوشش قیر پایه نفتی است که خواص آن با مواد پلیمری بهبود داده شده است. پوشش بیتوسیل به صورت گرم بر روی لوله با ضخامت حداقل 4 میلیمتر اجرا شده و عملکردی عالی در دوره بهره برداری خط لوله دارد.

قیریا بازمانده تقطیر نفت خام شامل هیدروکربن های پیچیده ای است که وزن مولکولی بالا داشته و در حلالهایی چون تتراکلرید کربن و دی سولفور کربن حلال است. مقدار قیری که از نفت خام بدست می آید؛ به پایه نفتی و شرایط تقطیر آن بستگی دارد.

از آنجائیکه قیر به تنهایی هیچ گاه از خواص فیزیکی - مکانیکی کاملاً رضایت بخشی برخوردار نبوده است؛ از این رو محققان همواره در تلاش هستند تا خواص قیر را اصلاح نمایند. اصلاح خواص قیر باعث بالا رفتن کیفیت آن و افزایش عمر سرویس دهی سطح پوشش شده و در نتیجه موجب کاهش چشمگیر هزینه های مرمت و نگهداری می شود. عمده ضعف قیرها در موارد حساسیت بالا، کمی خاصیت الاستیسیته، محدود بودن دامنه سرویس دهی از نظر دما و خواص مقاومت تنشی می باشد. افزودنی های مختلفی برای بهبود خواص قیر بکار می رود که از جمله آن می توان به ترموپلاستهای لاستیک، پلیمرهای کریستالی ترموپلاستیکها، فیبر، آنتی اکسیدان و انواع بهبود دهنده های شیمیایی اشاره نمود. مهمترین اصلاح کننده های قیر، پلیمرها بخصوص لاستیک های گرمانرمی چون SBS و SIS می باشند. از خواص قیرهای پلیمری می توان به خاصیت چسبندگی عالی، عملکرد عالی در محدوده دمای بالا و پایین، خاصیت کشسانی بسیار خوب، مقاومت بهتر در برابر روان شدن و تغییر شکل در دمای بالا، کاهش حساسیت دمایی، بهبود در استحکام کششی، افزایش مدول سختی در دماهای بالا و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد

جهت اختصار و سهولت به جایاستفاده از عبارت «پوشش های لوله بر پایه قیرهای پلیمری» از واژه «بیتوسیل» - که نام تجاری سیستم پوششی قیر پلیمری است - استفاده می شود. پوشش بیتوسیل حاصل تحقیقات مشترک شرکت نفتی شلو شرکت فنیکس می باشد که ضمن برخورداری از ویژگی های یک پوشش برتر به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است.

ارسال نظر