پریفرم

تاریخ انتشار :1395/01/16

پریفرم:

 پریفرم محصول واسطی است که معمولا جهت استفاده در  قالبگیری دمشی جهت تولید  بطریها و ... از آن استفاده می گردد. که در برخی  از کارخانجات فقط تولید پریفرم (پیش فرم) وجود دارد و در برخی دیگر ادامه کار تا تولید بطری نیز وجود دارد تولید پریفرم با قالبگیری تزریقی و ادامه کار با قالبگیری دمشی است.

قالب گیری دمشی تزریقی:

قالب گیری دمشی تزریقی، قسمتی از آن قالب گیری تزریقی و قسمتی قالب گیری دمشی است. قالب گیری دمشی تزریقی به طور کلی برای ظروف کوچک و البته بدون دسته مناسب است. قالب گیری دمشی تزریقی اغلب برای ظروفی که گردنه های رزوه شده با تولرانس دقیق داشته و گردنه های بزرگ دارند، استفاده می شود : مثل دسته های صلب و شکل های فرم دار. ظروفی که با این روش ساخته می شوند معمولا وزن ثابتی دارند که برای تغییر وزن آن می بایست دسته ی کاملا جدیدی از ساقه ها ساخته شود. عموما ماده ی ظروف دمش تزریقی، در سراسر آن به طور یکنواخت و هموار توزیع می شود و همچنین احتیاجی به برش اضافات ندارد. هوا ی تزریق شده به پلاستیک فشاری در حدود ۷۵ تا ۱۵۰ psi  دارد.

 قالب گیری تزریقی را به سه مرحله می توان تقسیم کرد.

  • در مرحله ی اول، پلاستیک مذاب از روزنه تزریق، به حفره ی یک قالب فولادی دو تکه، تزریق می شود.قالب یک پریزون( Parison ) پیش فرم تولید می کند که شبیه یک لوله آزمایش است که رزوه کاملی در قسمت بالایی آن دارد.
  • سپس پیش فرم( perform ) روی میله ای تو خالی، منتقل می شود تا دومین مرحله ی قالب گیری دمشی تزریقی انجام شود. آنگاه پیش فرم، درون یک قالب دمشی سرد که معمولا جنس آن از آلومینیوم است، قرار می گیرد.  در اینجا هوا از میان میله ی تو خالی تزریق می شود تا پیش فرم شکل حفره را به خود بگیرد.
  • پس از آن در حالی که هنوز ظرف، روی میله ی تو خالی است به مکانی دیگر انتقال داده می شود تا در مرحله ی سوم از ماشین بیرون انداخته شود.

ارسال نظر